neděle 9. února 2014

Padejede.cz


Osobně jsem vyzkoušel jak usadit vlastní pade do mapy (poslat 50 organizaci s otevřeným účtem, vložit bod do mapy, zkontrolovat jestli je pade v mapě a zkontrolovat jestli pade došla na správný účet)
Jde o zajímavý nápad jak přitáhnout lidi k podpoře spolkového života. Otázkou je, jak hospodárně je s takovou padesátikorunou naloženo a jestli je případně rozmnožena pro podporu cílů spolku, nebo je projezena, spotřebována v rámci režie a nesmyslných nákladů

Otevřené účty poskytují v ČR podle všeho jen tři bankovní subjekty:

Zběžným nahlédnutím do výpisů jdou zjistit docela nepochopitelné věci. Namátkou:
  • Organizace má na transparentním (běžném účtu) desítky tisíc kč s mizivým úrokem. A přitom banka nabízí celkem běžně termínované vklady od jednoho týdne výše, kde výnos není nijak zářný, ale je několikanásobně vyšší než na běžném účtu.
  • Organizace dostává měsíční kreditní úrokok v rádech desítek haléřů a nechává si zasílat měsíční výpis v ceně 30Kč
  • Organizace každý měsíc dostává kreditní úrok 53haléřů a platí 159Kč za vedení účtu
To že, má organizace účetního ze staré školy, nebo správce daně požaduje tunu papírů a spolek si proto nechává dělat výpis z účtu za 30kč ještě lze pochopit. Ale to, že banka bez povšimnutí nechá veřejně zobrazovat jaký nehorázně vysoký poplatek účtuje, to že klientovi nenabídla nějakou rozumnější variantu mne zaráží. Poplatek 159 či 169Kč by šel pochopit v případě, že by účet žil, že by na něm bylo mnoho vkladů, mnoho výběrů - v tom případě by mohl být takový poplatek levnější než jednotlivě účtované pohyby. Ovšem v případě který jsem objevil se mnoho měsíců střídaly ve výpisu jen dvě položky a to kreditní úrok  cca 50hal a poplatek za vedení účtu.

Další články o padejede.cz:
SLEDUJEME VÁS! Kdo z vás má v kapse PADESÁTIKORUNU s mikročipem?
Po Česku putuje "napíchnutá" padesátikoruna. Nemáte ji zrovna vy?
Sledování mince Padejede.cz je kampaň za příspěvky charitě
AKTUALIZACE: Projekt GPS mince
Projekt GPS mince - padejede
Padejede.cz - GPS Lokátor v minci
Sledování mince Padejede.cz je kampaň za příspěvky charitě

Žádné komentáře:

 
Počítadlo.cz