čtvrtek 4. února 2010

dividendové akcieV době "krize" i v čase býků je fajn, když Vám na účet přicházejí dividendy. Stejně jako dřevo zahřeje při kácení, svážení a při vlastním topení, tak dividendové akcie potěší několikrát:

a) průběžně roste jejich kurz
b) broker avizuje dividendy emailem
c) účet doznává pravidelná navýšení :)

U svých favoritů sleduju nárůst kurzu před rozhodným dnem a následný pokles přibližně o velikost dividendy (příležitost k přikoupení). Jak ale zjistit kdy, jak dlouho a jak často (měsíčně, čtvrtletně, pololetně, ročně, výjimečně ... ) jsou dividendy vypláceny? Vygoogluju tedy "Dividend Calendar" a službu dividendinvestor.com, kde je údaj Dividend Payments Last 12 months payments: 4 (pro WFC)

Akcie, nejenom dividové, mají tendenci klesat před zveřejněním výsledků a stoupat (nebo klesat) po jejich zveřejnění. Ve screaneru od Finviz.com vidím nenápadný, ale užitečný parametr Earnings DatePěkně zpracované informace o dividendách konkrétních akcií nabízí finance.aol.com


Dividendy lze také "odčítat" z grafů na finance.google.com


související odkazy:
the Big Dividend Stock List
Dividend Stock Yield Guide
How to Find the Best Dividend Stocks
Free Highest Paying Dividend Stocks List
Best Dividend Stocks
Dividend Paying Stocks
List of Monthly Dividend Stocks
Best Dividend Stocks

Děkuji Janu Juřičkovi za inspiraci, a omlouvám se, že jsem nenašel ten správný screaner, který má filtr podle periody placení dividend.

3 komentáře:

Jan Juricek řekl(a)...

Opet pekny clanek. Stale jsem ovsem laik v informacich tipu: jak dlouho se musi akcie drzet, aby clovek inkasoval dividendu - je nejaky screen na to, kdy je ROZHODUJICI DEN atd.?

Jake mate zkusenosti s vyplacenim dividend - kdy dojdou fakticky na ucet po tomto rozhodujicim dni?

diky

Mladý akcionář řekl(a)...

Akcie stačí vlastnit v podstatě jen v rozhodný den. České jeden den, USA akcie alespoň 4 dny do roka :) ale z důvodu daňové optimalizace (stále platí 6m daňový test), je lépe držet aspoň půl roku.

Třeba Telefonica měla rozhodný den 9.9.2009 a na účet u BJ přišly dividendy 9.10.2009 (s vyplácením začali 7.10. )

Moc to nezkoumám, hlavně že chodí :)


http://www.mediafax.cz/ekonomika/2847568-Akcionari-firmy-Telefonica-O2-odsouhlasili-vyplatu-dividendy-ve-vysi-50-korun-na-akcii

Mladý akcionář řekl(a)...

Přišli mi i nějaké dividendy z akcií, které jsem po rozhodném dni prodal.

 
Počítadlo.cz