čtvrtek 6. prosince 2012

Dobrý skutek, zisková investice s třista procentní návratností

Dobré skutky, stejně jako pohnutky k jejich konání můžou mít mnoho různých podob. Když se podívám na malinko extrémní případ pomoci hladovému člověku žijícímu poblíž jezera s rybama tak zjistím, že můžu:

  1. Jít na trh, koupit rybu a dát mu ji.
  2. Pomoci hladovému získat dovednost chytání ryb.
  3. Pomoci koupit rybářskou loďku, síť a zajistit, aby se naučil chytat ryby. 
V prvním případě přijdu o svoje peníze a hladový má druhý den zase prázdný žaludek. V druhém případě budeme mít člověka, který sice umí chytat ryby, ale nikdo ho nezaměstná jako rybáře a protože je chudý tak si nemůže dovolit koupit loďku a síť aby vyrazil chytat ryby pro svoji obživu. Ovšem ve třetím případě máme člověka který umí chytat ryby, má loďku i síť a uživí tak sebe i svou rodinu. Navíc prodává něco málo ryb na trhu, takže vrátí prostředky, který získal na nákup loďky a sítě. Vrácené prostředky je možné znovu použít, třeba na nákup náhradních dílů do auta, zboží na prodej, nákup kravky .... Náhradní díly umožní aby šikovný taxikář mohl dát své děti studovat do školy, aby měl obživu, vydělával si na lepší auto ...a postupně vracel peníze, které dostal na nákup náhradních dílů do jeho auta. Zboží na prodej zvýší přitažlivost obchůdku v zapadlé Africké vesnici, tak, že uživí tři kamarádky, které jej provozují a umožní jim za půl roku peníze za zboží do centu vrátit. Kravka mléko dává  a tak za rok a půl její šťastný majitel z peněz utržených z prodeje mléka,  vrátí peníze na nákup kravky.   Pokud to dobře jde, všichni vrací peníze, tak aby mohly konat další užitečnou práci.  
Tento kolotoč je umožněn mikroplatebními systémy a neziskovými skupinami, které "poskytují servis potřebným". V ideálním případě, je návratnost peněz skoro stoprocent a když Vás to po čase přestane bavit/ nebo musíte, tak můžete ze systému svoje peníze odebrat - to jsme ovšem na teoretických 100%. Kde je ona třísetprocentní návratnost? Osobně mám zkušenost s se systémem KIVA.org, ukažme si to na něm.

Přihlášený uživatel si může nastavit svůj profil a na něm říci světu co si myslí, proč je v systému zapojený, co dělá zajímavého,  že si může dovolit pustit nějaký den dolar na dobrý skutek  Hmm to je pěkné, ale stejně tak může něco takového napsat na kus papíru a ten nalepit na sloup veřejného osvětlení.... ovšem sloup veřejného osvětlení nemůže vidět 852 tisíc velmi zajímavých lidí, z celého Světa během krátké chvíle.
Uživatel také může vstupovat do skupin lidí se stejnými zájmy, bydlících ve stejné zemi apod.

Při troše fantazie se mi dalších 100% investice vrátí na tom, že můžu lehce propagovat Svůj pohled na Svět a najdu podobně smýšlející lidi.  Kde je těch dalších 100%?  Pominu-li vlastní zábavu a potěšení z dobrého  skutku, můžu dokonce získat velmi reálné peníze. Jak?  Ukažme si to na příkladu uživatele http://www.kiva.org/lender/shipito :

Pozve kamarády, známé, svoje čtenáře aby se zapojili do systému a za každého získám bonus 25$, které následně může použít na pomoc dalším lidem -
CZECH TEAM může být světový, ale jen když se k nám přidáš !
Nebo dá vědět Světu, že malinko pomohl Janici z Filipín, ale stále je třeba najít $1,225 aby bylo dost nového zboží pro lepší fungování obchůdku.


Žádné komentáře:

 
Počítadlo.cz