pondělí 8. září 2008

Investice se dají načasovat

Extrémní pohyby PX na Pražské burze - velmi pěkný článek o tom co se právě děje s burzami. Jak se v pátek našlo mnoho prodejců zklamaných vysokou nezaměstnaností v USA, stresovaných blížícími se tornády. Na druhou stranu se probudila armáda pozitivně naladěných investorů, kteří v pondělní Praze zcela zastínili kupce.

Zkrátka je fajn šance naskočit v době dvouletých minim, koupit levně kvalitní akcie.

Na Pražské burze bych momentálně jako poučený laik bral:
NWR - protože je levnější než byla upisovací cena, index ceny uhlí pomalu ROSTE, protože se blíží zima, zdraží se elektřina a plyn a část obyvatel ČR bude více topit uhlím),
ERSTE - perspektivní trhy střední evropy, ukázala, že umí generovat dobrý a rostoucí zisk
TELEFONIKA - zbývá posledních několik dní pro nákup s právem na dividendu, velmi zajímavá aktuální cena, (jako zákazníka mne TELE pěkně sejří, jako investora velmi pozitivně naladí)
VIG - dceřinné společnosti této pro laika nenápadné pojišťovny jsou přítomné "na každém kroku", je to dobře fungující stroj na peníze.


Jestli jsou to dobré tipy nevím, vím že v případě zájmu bych se zeptal nezávislého fond managera Ladise, Mudr. Hýska a pokud bych měl opravdu velký balík na investování, zkusil bych třeba CYRRUS.

Ladis by mne nejspíš přesvědčoval o investování do kvalitních evropských a amerických akcií. Bohužel moje oblíbená WFC se vyhrabala z minim kolem 26USD na pěkných 33USD, tedy nekupoval bych ji teď. Přikoupil bych až zase hodně klesne z důvodu nezaměstnanosti v USA, malé spotřebitelské důvěry, velké zásoby neprodaných domů, drahé ropy apod.
Osobně mám dojem, že WFC je kvalitní a dobře čitelná akcie, která málo klesá v časech medvěda a hodně roste v čase býka ... tedy akcie, jejíž nákup se dá i laicky dobře časovat.


Chceli-li investor překonávat indexy i ostatní investory, musí reagovat o trochu dříve jak stádo, nebo alespoň s jeho první vlnou (s výjimkou, kdy se stádo vrhá do propasti :). Dnes nám to dobře naladění vůdčí býčči předvedli. Např. ráno se ERSTE kupovala pod 1000Kč a v závěru se cena vyšplhala přes 1040. Pravděpodobně část traderů bude realizovat zisky zítra či ve středu, dlouhodobě však nejspíš kurz ERSTE poroste. Pokud má investor střednědobou vizi, může načasovat téměř jakoukoliv investici a dosahovat s časováním lepších výsledků, než pouhým průměrováním.

PS: zajímavé je, že články propagující investice do zlata se objevují při jeho nejvyšších kurzech a depresi na burze. Naopak, když je cena zlata nízko a burza roste, tak se o investování do zlata v médiích mlčí. Tedy stručně řečeno, když se hodně píše o zlatě, nekupujme, když o něm není ani vidu ani slechu (mimo zpráv o tom na kolikaměsíčním minimu zlato je) nakupujme a máme načasováno :). Platí nejenom o zlatě, ale i jiných komoditách, akciích a jiných investiciích.

--
Index ceny uhlí


Graf ceny zlata

Žádné komentáře:

 
Počítadlo.cz